Úvod > Základní škola > Poradenství a prevence > Metodik prevence

Metodik prevence

Schránka důvěry

Když tě trápí nějaký vážný nebo zdánlivě nedůležitý problém a nemáš odvahu obrátit se na nás osobně, můžeš nám napsat.

Zřídili jsme schránu důvěry, která je tu pro každého, kdo:
  • má problém s rodiči, s učitelem, se spolužáky, s kamarády, se sourozenci nebo i s někým jiným
  • má pocit, že mu někdo ubližuje, a neví, co s tím
  • má pocit, že je ubližováno někomu jinému
  • má zajímavý nápad, připomínku a chce se o něj podělit
Desatero pro správné fungování

1.           Svěř se s čímkoliv, protože neřešený problém začne narůstat. Nikdy nebudeš nařčen, že řešíš hlouposti.

2.            Do schránky můžeš poslat i vzkaz, který se týká tvých problémů mimo školu (v rodině či s kamarády).

3.           Máš právo poslat anonymní dopis (= nepodepsat se, zůstat utajen). Uvědom si ale, že správně reagovat na anonymní zprávu může být obtížné a někdy nemožné.

4.           Pokud uvedeš své jméno, nebude bez tvého vědomí e-mail ukazován nikomu dalšímu. Výjimkou je bezprostřední ohrožení života nebo zdraví člověka, podezření ze zneužití, zanedbávání.

5.            Popiš problém co nejpřesněji, aby mohl být řešen.

6.           Pokud chceš zprávu adresovat konkrétnímu vyučujícímu, uveď jeho jméno.

7.           Do schránky můžeš napsat i problém, který se týká někoho v tvém okolí. Možná má strach se svěřit a ty mu můžeš pomoci. Nikdy nevíš, kdy budeš sám potřebovat pomoc.

8.           Na vulgární, hrubé a posměšné zprávy nebudeme reagovat.

9.           Schránku důvěry můžeš využít i pro sdělení nápadů a postřehů vedoucích ke zlepšení fungování naší školy.

10.         Pokud užiješ schránku proto, abys někoho vědomě lživě obvinil, dopustíš se porušení školního řádu.